راه های جلوگیری از تبانی در حسابرسی

صفحه اصلی » اخبار » راه های جلوگیری از تبانی در حسابرسی

جلوگیری از تبانی در حسابرسی

راهنمای مطالعه

راه های جلوگیری از تبانی در حسابرسی

تبانی چیست؟

در واقع تبانی، توافقی است بین دو یا چند نفر علیه شخص سوم، که به‌صورت پنهانی، غیرقانونی و گاهی با کلاهبرداری، فریبکاری یا اغفال، از حقوق قانونی اشخاص، مزایای غیرمنصفانه‌ای را درخواست دارند.

لازم به ذکر است که این توافق مابین شرکت‌هایی که در بازار کار فعالیت محدود از قبیل تولید یا تنظیم قیمت را دارند، اتفاق نمی‌افتد.

گاهی در شرکت‌ها اتفاقاتی پیش میآید که شرکت تمام تلاش خود را برای جلوگیری از افشای آن انجام می‌دهد. متاسفانه این اتفاق در شرکت‌های بورسی بیشتر اتفاق می‌افتد  که علت عمده‌ی آن متاثربودن قیمت سهام از اخبار اطرافشان است.

تبانی در حسابرسی

راهکارهای جلوگیری از تبانی

گاهی ممکن است حسابرسان قادر به کشف جرم‌های اتفاق‌افتاده نباشند که علت آن مخفی‌کردن اسناد و مدارک توسط مدیر باشد.

اضافه‌کردن به حقوق حسابداران، سپردن کنترل کیفیت حسابرسی به دست خود جامعه حسابداران رسمی، حذف مناقصه در فرایند انتخاب حسابرس، می‌تواند باعث جلوگیری از تبانی شوند و همچنین باید در جامعه جا بیفتد.

هر شخصی حق صحبت‌کردن در مورد صلاحیت‌های حرفه‌ای که در آن تخصصی ندارد را نداشته باشد؛ زیرا گاهی اوقات افراد عادی تعریف جرم و تبانی در حسابرسی را نمی دانند و اظهارنظر می‌کنند.

لازم به ذکر است که هیچ تضمینی برای اینکه جرمی اتفاق نیفتد، وجود ندارد؛ زیرا جامعه‌ی ما با کمبود حسابدار و حسابرس رسمی روبه‌رو است. آن هم به این علت که در حال حاضر، حدود ۲۰۰۰نفر در جامعه‌ی رسمی حسابداران که آن هم از سال ۱۳۸۰ تشکیل شده است، عضویت دارند و هر ساله ۴۰ تا ۵۰نفر به آن‌ها افزوده می شود. چراکه ۶۰% اعضای این جامعه افراد بالای ۵۵ سال هستند، بنابراین ما در تربیت نسل بعدی خوب عمل نکرده‌ایم.

امروزه اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها به‌منظور جلوگیری از این فسادهای مالی در امور حسابرسی، از نرم افزار حسابداری آنلاین، اتوماسیون ادرای و … استفاده می‌کنند.

راه های جلوگیری از تبانی در حسابرسی (2)

عواملی که باعث به‌وجودآمدن این تبانی می‌شوند

از طریق کوچک و بزرگ، استاد و شاگرد و باتجربه و بی‌تجربه، بسیار زیاد ذکر شده، تعدد قوانین متعارض و متناقض وجود دارد، زیرا راه را برای قانون‌گریزی همه اشخاص ذی‌نفع باز گذاشته که مهم‌ترین دلیل وجود فساد در کشور است که به‌تازگی طبق گزارشات و آمارهای انتشار یافته، ایران در رتبه فساد از بین ۱۷۷ کشور دنیا، رتبه ۱۴۴ را دارد و همچنین در ۸ سال گذشته ۵۶ رتبه کاهش داشته است.

باید تجدیدنظر کلی و سریعی در نحوه تصویب قوانین و اصلاح آن انجام شود و اگر این امر انجام نشود، مانند گذشته همچنان شاهد موارد تخلف و تقلب خواهیم بود.

ساده‌گرفتن کار حسابرسی داخلی و چشم‌پوشی در رسیدگی‌ها هم یکی از این عوامل است. زیرا مطالعات صورت‌گرفته نشان از آن دارد که با ضعف حاکمیت شرکتی، فساد مالی زیاد شده و به‌دنبال آن سرمایه‌گذاری مستقیم داخلی و خارجی کاهش، مخارج دولت افزایش و رشد اقتصادی کاهش یافته است.

همچنین مواردی مانند عدم‌تدوین استانداردها و دستورالعمل‌های حسابرسی داخلی، نبود هدف مشخص در برخورد با مفاسد، عدم‌استقرار نظام حاکمیت شرکتی در شرکت‌ها و فرآیند حسابرسی داخلی را نادیده گرفته و این مشکلات را به وجود آورده است.

منبع: موسسه مشاوران

0 پاسخ

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =