جلوگیری از جعل چک با نرم افزار چاپ چک

صفحه اصلی » مقالات » جلوگیری از جعل چک با نرم افزار چاپ چک

جلوگیری از جعل چک با نرم افزار چاپ چک

راهنمای مطالعه

جلوگیری از جعل چک با نرم افزار چاپ چک

هر جا صحبت از چک باشد، پای جعل چک هم در میان است، البته متاسفانه!

به همین دلیل، در طول تمام سالیانی که از چک به‌عنوان سندی در مبادلات مالی استفاده شده، همواره تلاش بر این بوده تا با تمهیداتی، فرایند جعل چک سخت‌تر و ساخت چک تقلبی کمتر شود. برای این منظور، توصیه‌هایی در نوشتن چک وجود داشت اما ظهور نرم‌افزارهایی مانند نرم افزار چاپ چک، کار را بیش از پیش ساده کرد و امنیت چک‌ها را تا حد زیادی بالا برد.

تا اینکه در سال ۱۳۹۶، چک‌های صیادی روی کار آمدند و به‌نحوی کار نرم افزار چاپ چک را تکمیل کردند؛ لزوم ثبت، انتقال و استعلام چک از طریق سامانه صیاد به شما این امکان را می‌دهد که از صحت چک اطمینان حاصل کرده و سپس با استفاده از نرم‌افزار و پرینتر بتوانید چک خود را چاپ کنید. انتخاب پرینتر مناسب هم می‌تواند به بالابردن امنیت چک‌ها کمک کند.

در جدیدترین تحولات حوزه بانکی نیز چک الکترونیک کم‌کم جایگزین انواع دیگر چک خواهد شد.

جعل چک را چطور تشخیص دهیم؟

در نظر داشته باشید که چکی را تقلبی در نظر می‌گیرند که در ظاهر و نگاه اول کاملا واقعی و معتبر به نظر می‌رسد اما ممکن است با تغییر محتوا یا ظاهر چک آن را جعل کنند. برای مثال،

  • تغییر مبلغ چک
  • تغییر تاریخ
  • جعل امضای صادرکننده
  • تغییر در ظاهر چک مانند خراشیدن یا قلم‌بردن، محو یا سیاه‌کردن آن

موارد جعل چک

همگی به‌منزله دست‌بردن در چک محسوب شده و جرم است و طبق ماده ۵۳۶ قانون تعزیرات از قانون مجازات اسلامی «هرکس در اسناد یا نوشته‌های غیررسمی جعل یا تزویر کند یا با علم به جعل و تزویر آن‌ها را مورد استفاده قرار دهد، علاوه‌بر جبران خسارت وارده به حبس از ۳ ماه تا ۱ سال (طبق قانون جدید) یا به ۳ تا ۱۲ میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.»

اگر کارمند دولتی در این فرایند دخیل باشد، طبق ماده ۵۳۴ قانون مجازات اسلامی، علاوه‌بر مجازات‌های ادرای و جبران خسارت وارده به حبس از ۱ تا ۵ سال یا ۶ تا ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود.

چطور با نرم افزار چاپ چک از جعل چک جلوگیری کنیم؟

در گذشته چک‌ها بیشتر به‌صورت دستی نوشته می‌شدند، از این رو، برای کم‌کردن ریسک جعل چک، معمولا توصیه‌هایی به دارندگان دسته‌چک می‌شد که:

  • بهتر است امضایی نه خیلی ساده و نه خیلی پیچیده داشته باشید تا به‌راحتی قابل‌جعل نباشد یا به‌دلیل پیچیدگی بسیار، توجه و دقت به آن کم شود.
  • باید از یک نوع قلم برای نوشتن چک استفاده کنید.
  • بر روی قسمت‌های مهم چک، چسب شیشه‌ای بزنید.
  • مبلغ را به‌صورت کامل در دو حالت حروف و عدد، به ریال و تومان یادداشت کنید.
  • چک سفید امضا صادر نکنید.
  • در صورت مفقودی یا سرقت، بلافاصله در سامانه ساد ۲۴، اعلا سرقت یا مفقودی را ثبت کنید.

در این میان، ارائه نرم افزار چاپ چک باعث شد که بسیاری از این موارد حل شوند. با نرم افزار چاپ چک می‌توانید چک‌های خود را بدون هیچ خط‌خوردگی چاپ کنید و با چاپ یکپارچه و معین، فرصت جعل چک را به متخلفین ندهید.

چاپ چک صیادی با نرم افزار چاپ چک

حتی برای اطمینان بیشتر، می‌توان از پرینترهای سوزنی برای این کار استفاده کرد که به‌دلیل ماهیت ضربه‌ای‌بودن آن، جوهر در بافت کاغذ وارد شده و احتمال پاک‌کردن مشخصات را تا حد بسیار زیادی کم می‌کند. چاپ برجسته نیز کمک دیگری در این زمینه است.

معرفی نرم افزار چاپ چک

شرکت نرم‌افزاری سیناپردازش که ناشر نرم‌افزارهای مالی و اداری و اصناف است، در سال ۱۳۸۱ نسخه اولیه نرم افزار چاپ چک را به بازار عرضه کرده و طی این سال‌ها با تطبیق آن با نیاز روز کاربران، امروزه نرم افزار چک چاپ خود را در ۴ نسخه ارائه می‌شود که هر یک امکانات خاصی دارند.

امکانات نرم افزار چک چاپ

  • شما با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید تمامی چک‌ها، فرم‌های ساتنا و پایا، سفته و برات را چاپ کنید.
  • اطلاعات حساب‌های بانکی خود را مدیریت کرده و از آن مغایرت بگیرید.
  • راس‌گیری از چک‌های مدت‌دار و سیستم یادآوری به شما در خوش‌حسابی کمک می‌کنند.
  • گزارش‌گیری‌های مختلف نیز از جمله امکانات مهم نرم افزار چاپ چک است.
  • در استفاده از این نرم‌افزار، هیچ محدودیتی در ثبت و چاپ چک و اسناد وجود ندارد.
  • در صورتی که پنل پیامکی فعال داشته باشید، می‌توانید در بخش‌های صدور، دریافت و یادآوری برای افراد مربوطه ارسال کنید.
  • به‌راحتی بر روی تمام ویندوزها نصب شده و با تمامی پرینترهایی که از کاغذ اندازه چک پشتیبانی می‌کنند، سازگار است.
  • نصب و آموزش آن نیز رایگان و از طریق ابزارهای ریموت انجام شده و تا یک‌سال از پشتیبانی رایگان برخوردار خواهید بود.

نقش چک صیادی در کاهش جعل چک

پیش از راه‌اندازی سامانه صیاد و ارائه چک‌های صیادی، فرایند صدور دسته‌چک در اختیار بانک‌ها بود و به‌سادگی به افراد دسته‌چک داده می‌شد و همین امر باعث شده بود که میزان چک‌های برگشتی بسیار زیاد باشد اما در سال ۱۳۹۶، بانک مرکزی از سامانه صدور یکپارچه چک به نام صیاد رونمایی کرد که اختیار شعبه‌های بانکی را سلب و نظارت صرفا در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گرفت.

استعلام چک

برای بهبود شرایط و رفع مشکلات پابرجا، از فروردین‌ماه ۱۴۰۰، لزوم ثبت چک در سامانه صیاد و ممنوعیت صدور چک در وجه حامل اعلام شد که تغییرات مهمی را رقم زد. شما می‌توانید با استفاده از شماره منحصربه‌فرد هر چک یا مشخصات صادرکننده چک، آن را در سامانه صیاد استعلام گرفته و از صحت چک و اطلاعات حساب و وضعیت چک‌های برگشتی صاحب چک مطلع شوید.

به‌علاوه، درخواست صدور دسته‌چک به بانک مرکزی ارجاع و پس از اعتبارسنجی و خوش‌حسابی متقاضی، درخواست تائید یا رد می‌شود.

چک الکترونیک مانع جعل چک

چک الکترونیک، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین محصولات بانکداری دیجیتال، فرایند صدور چک را رسمی‌تر و امنیت آن را بالاتر برده است. شما می‌توانید ثبت، صدور و تائید چک الکترونیک را از طریق سامانه چکاد بانک مرکزی به‌راحتی انجام داده و وصول آن را به دو صورت حضوری و دیجیتال انجام دهید.

پس از افتتاح حساب جاری و درخواست دسته‌چک، احراز هویت شده و کد شهاب دریافت می‌کنید و با استفاده از اپلیکیشن هامون، امضای دیجیتالی خود را ثبت و سپس در برنامه‌های تلفن همراه بانک‌های دارنده چک الکترونیک، اطلاعات چک را وارده کرده و در صورت تائید امکان وصول آن وجود دارد.

0 پاسخ

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − سه =