فهرست
جستجو در سایت

۰۲۱-۸۸۸۰۶۸۸۸

ورود به صفحه فروشگاه
نرم‌افزارهای مالی
نرم‌افزارهای اداری
نرم‌افزارهای اصناف

سیناپردازش برای تمام نرم‌افزارهای مالی، اداری و اصناف و همچنین اپلیکیشن و وب اپلیکیشن به سفارش شما، طراحی اختصاصی انجام می‌دهد.

ورود به صفحه آموزش
نرم‌افزارهای مالی
نرم‌افزارهای اداری
نرم‌افزارهای اصناف
دانلود
پشتیبانی
سامانه پیامکی

همه چیز درمورد گواهی ارزش افزوده

همه چیز درمورد گواهی ارزش افزوده
راهنمای مطالعه

گواهی ارزش افزوده چیست؟

مالیات، به عنوان یکی از ارکان اصلی درآمد در اکثر کشور های جهان محسوب می شود. دولت ها، به فعالان اقتصادی خود اجازه می دهند تا با اخذ مالیات از مشتریان خود، سهم مالیات مربوط به کسب و کار خود را نیز پرداخت کنند و این اجازه را با تایید گواهی ارزش افزوده صادر می کنند.

گواهی ارزش افزوده، سندی است که از سمت سازمان امور مالیاتی برای فعالان اقتصادی صادر می شود. این گواهی، درواقع یک مجوز است که به ارائه دهندگان کالا و خدمات، این اجازه را می دهد تا علاوه بر قیمت تعیین شده کالا یا خدمات خود، مالیات بر ارزش افزوده آن را نیز از مصرف کننده دریافت کنند.

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

هنگام تولید یک کالا، مراحل گوناگونی طی می شود و با پیشروی هر یک از این مراحل، به تدریج به ارزش این کالا افزوده خواهد شد تا در نهایت، به دست مصرف کننده برسد. مالیات بر ارزش افزوده نیز، مالیات همین ارزشی است که در روند تولید، به کالا یا خدمات، افزوده می شود. بنابراین، حق طبیعی تولید کننده است که این مالیات را، بر قیمت اصلی کالا افزوده و مبلغ نهایی را از مشتری دریافت کند.

همه چیز درمورد گواهی ارزش افزوده

آیا دریافت گواهی ارزش افزوده ضروری است؟

اگر شخص حقیقی یا حقوقی، قصد دریافت هزینه مالیات بر ارزش افزوده کالا یا خدمات خود را از مصرف کننده دارد، موظف است که نسبت به دریافت این گواهی، اقدام کند. خریدارانی هم که قصد پرداخت مالیات بر ارزش افزوده را دارند، می توانند درخواست مشاهده و بررسی این گواهی را از تولید کننده داشته باشند. تولید کننده نیز موظف به ارائه گواهی خواهد بود. اگر شما نیز جزو مشمولین دریافت گواهی رزش افزوده هستید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهی ارزش افزوده

 • آگهی تاسیس شرکت
 • کد اقتصادی
 • آدرس و کد پستی
 • کپی از مدارک شناسایی تمام اعضای شرکت
 • وکالتنامه
 • شماره حساب
 • آدرس و شماره تلفن هیئت رئیسه

آموزش ثبت نام و دریافت گواهی ارزش افزوده

 1. اگر از پیش پرونده مالیاتی ندارید، ابتدا باید در سامانه امور مالیاتی کشور ثبت نام کنید. برای انجام این کار، ابتدا وارد سامانه مالیاتی به آدرس tax.gov.ir شوید و پرونده مالیاتی خود را تشکیل دهید.
 2. پس از ثبت نام، وارد سایت evat.ir شوید.
 3. نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید.
 4. از منوی سمت راست صفحه، درخواست گواهینامه ثبت نام را انتخاب کنید.
 5. در صفحه جدید، کد رهگیری سامانه، شماره اقتصادی و توضیحات را پر کنید و پس از تکمیل اطلاعات، بر روی گزینه ثبت درخواست کلیک کنید.
 6. در این مرحله، رسید درخواستی شما نمایش داده خواهد شد. این رسید، شامل نام فرد متقاضی، کد اقتصادی، واحد مالیاتی و .. است. لازم به ذکر است که باید تا زمانی که گواهی خود را دریافت می کنید، این رسید را نزد خود داشته باشید.
 7. تمام مراحل را با موفقیت انجام داده اید و اکنون، باید منتظر بررسی کارشناسان سازمان مالیاتی بمانید. اگر تمام اطلاعات صحیح بوده و مورد تایید کارشناسان قرار بگیرید، این گواهی برای شما صادر شده و تاریخ اعتبار آن نیز ذکر خواهد شد.

گواهی ارزش افزوده تا چه مدت اعتبار دارد؟

گواهی ارزش افزوده، با اعتبار ۶ ماهه و یا یکساله صادر می شود. تاریخ اعتبار این گواهی، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بنابراین، برای تمام اشخاص حقیقی و حقوقی ضروری است که پس از انقضا، تاریخ اعتبار آن را مجددا تمدید نمایند. زیرا در صورت تقاضای مشتری برای مشاهده گواهی، تولید کننده موظف به ارائه آن خواهد بود.

همه چیز درمورد گواهی ارزش افزوده

مدت اعتبار گواهی ارزش افزوده برای خوش حسابان مالیاتی چقدر است؟

اشخاص حقیقی و حقوقی که در کارنامه مالی خود، سابقه پرداخت موفق وبه موقع مالیات بر ارزش افزوده و ارسال اظهارنامه های مالیاتی خود را در طی سه سال متوالی کسب کرده و هیچگونه بدهی مالیاتی نداشته باشند، به عنوان خوش حسابان مالیاتی شناخته می شوند. این متقاضیان خوش حساب، اعتبار طولانی تری دریافت کرده و اعتبار گواهی ارزش افزوده برای آنان، ۲ سال خواهد بود.

چگونه از گواهی ارزش افزوده استعلام بگیریم؟

همانطور که گفتیم، تاریخ اعتبار گواهی ارزش افزوده، از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و این گواهی با انقضای تاریخ، هیچ ارزش و اعتباری نخواهد داشت. مشتریانی که این مالیات را پرداخت می کنند، می توانند از فروشنده درخواست بررسی صحت آن را داشته باشند. بنابراین، استعلام گرفتن از اعتبار این گواهی، حق مسلم آنان است. صاحبان کسب و کار نیز ممکن است جهت آگاهی از مدت اعتبار گواهی ارزش افزوده خود  و زمان تمدید آن، نیاز به گرفتن استعلام داشته باشند. مسئله این است که چطور می توان از این گواهی استعلام گرفت؟

برای گرفتن استعلام از گواهی ارزش افزوده، کافی است به سامانه استعلام گواهی ارزش افزوده مراجعه کنید. سازمان امور مالیاتی کشور، برای تسهیل و تسریع فرایند استعلام گیری، این سامانه را طراحی  و راه اندازی کرده است. اگر سابقه ارسال اظهارنامه های مالیاتی را داشته باشید، نام این سامانه برای شما آشنا خواهد بود. فرایند استعلام گیری نیز همانند ارسال اظهارنامه مالیاتی، از طریق سایت www.evat.ir  قابل انجام و پیگیری است.

کلام آخر

در این مقاله، مفهوم و اهمیت گواهی ارزش افزوده به عنوان یکی از ابزار های مالیاتی حائز اهمیت، مورد بررسی قرار گرفته است. این گواهی، نقش مهمی در فرایند مالیاتی داشته و برای فعالان اقتصادی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این مقاله، مفهوم، مدارک مورد نیاز، فرایند ثبت نام و دریافت و همچنین روند استعلام گیری از اعتبار گواهی ارزش افزوده به طور کلی بررسی شد و دریافتیم که چگونه گواهی ارزش افزوده به عنوان یکی از ابزار های مهم مالیاتی، می‌ تواند در فعالیت ‌های اقتصادی و کسب و کارها مورد استفاده قرار گیرد. در نهایت، امیدواریم کمکی هرچند کوچک در جهت آگاهی شما انجام داده باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ خود را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *