فهرست
جستجو در سایت

۰۲۱-۸۸۸۰۶۸۸۸

ورود به صفحه فروشگاه
نرم‌افزارهای مالی
نرم‌افزارهای اداری
نرم‌افزارهای اصناف

سیناپردازش برای تمام نرم‌افزارهای مالی، اداری و اصناف و همچنین اپلیکیشن و وب اپلیکیشن به سفارش شما، طراحی اختصاصی انجام می‌دهد.

ورود به صفحه آموزش
نرم‌افزارهای مالی
نرم‌افزارهای اداری
نرم‌افزارهای اصناف
دانلود
پشتیبانی
سامانه پیامکی

برای چاپ چک به چه پرینتری نیاز داریم؟

راهنمای مطالعه

برای چاپ چک به چه پرینتری نیاز داریم؟

هرچه فرایندها بیشتر به سمت دیجیتالی‌شدن حرکت می‌کنند، استفاده از نرم‌افزارها در انجام کارهای روزانه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. برای مثال، نوشتن چک که همواره به‌صورت دستی انجام می‌شد، امروزه خیلی ساده و سریع، بدون هیچ خط‌خوردگی و با امنیت بسیار بالا، با نرم افزار چک چاپ صادر و پرینت گرفته می‌شود.

شاید فکر کنید که برای این کار به پرینتر خاصی نیاز است، در صورتی که با خرید یک نرم افزار چاپ چک و تقریبا تمامی پرینترهای موجود در بازار می‌توان انواع چک‌های بانکی را چاپ کرد، فقط باید چاپگر شما، کاغذ اندازه چک را پشتیبانی کند.

البته این تمام ماجرا نیست و دانستن نکاتی درباره پرینتر یا چاپگر، امتحان‌کردن آن پیش از خرید نرم‌افزار و ویژگی‌های یک نرم افزار چک چاپ مناسب به شما در داشتن چک‌هایی موردتائید، تمیز و امن کمک می‌کند.

انواع پرینتر

اگر بخواهیم درباره انواع پرینتر صحبت کنیم، شاید باید به انبوه چاپگرهایی که روزبه‌روز تعدادشان بیشتر می‌شود، اشاره کنیم اما معمولا در کارهای روزمره تنها چند نوع آن‌ها کاربرد بیشتری دارند؛ پرینتر سوزنی، پرینتر لیزری و پرینتر جوهرافشان که به توضیح مفصل هر یک می‌پردازیم تا به انتخاب صحیح شما کمک کرده باشیم اما برای آشنایی بیشتر، سایر انواع چاپگرها عبارتند از:

  • پرینتر حرارتی
  • پرینتر صنعتی
  • پرینتر بارکد
  • پرینتر برچسب
  • پرینتر قلمی
  • پرینتر عکاسی
  • پرینتر چندمنظوره

پرینتر سوزنی یا ضربه‌ای

از قدیمی‌ترین و شاید اولین پرینترهایی که برای چاپ متون استفاده می‌شد، می‌توان به پرینتر سوزنی یا ضربه‌ای اشاره کرد. این نوع پرینترها به‌صورت ۹سوزنی یا ۲۴سوزنی ساخته می‌شوند که در نوع ۲۴سوزنی کیفیت چاپ به‌مراتب بالاتر اما سرعت کمتر است. پرینترهای سوزنی را به سه دسته ماتریسی، خطی و فلت بد تقسیم می‌کنند.

پرینتر سوزنی برای چاپ چک

به این نکته باید توجه داشت که پرینتر سوزنی در عین ویژگی‌های مناسب برای چاپ چک که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم، سرعت اجرای کم و سروصدای نسبتا زیادی دارند. معمولا تنظیم این چاپگرها کمی سخت‌تر از انواع دیگر بوده اما برای چاپ چک مناسب‌ترند.

این پرینتر، در هنگام چاپ، آن را به‌صورت برجسته چاپ می‌کند (شبیه پرفراژ) و این کار امکان جعل را تا حد ممکن پایین می‌آورد. به‌علاوه، جایگذاری چک به‌دلیل وجود سنسور تشخیص ابتدا و انتهای چک در برخی از این چاپگرها راحت‌تر انجام می‌شود.

پرینتر لیزری

پرینترهای لیزری که به دو نوع ساده و رنگی تقسیم می‌شوند، امروزه بیشترین کاربرد را در فضاهای اداری دارند. کیفیت و سرعت چاپ و امکان اتصال به شبکه با قیمتی معقول باعث شده که بیشتر افراد به انتخاب چاپگرهای لیزری روی بیاورند. به علاوه این پرینترها اغلب دارای قابلیت فکس نیز هستند.

نحوه کار پرینتر لیزری، ریختن پودر رنگ بر روی کاغذ و سپس عبور از بین غلتک‌هاست که با فشار و حرارت به مایع تبدیل شده و اصطلاحا رنگ‌ها بر روی کاغذ پخته و تثبیت می‌شوند. به‌همین دلیل از لحاظ امنیت، در رده پایین‌تری قرار دارند؛ زیرا گاهی جوهرها استاندارد نبوده و قابل‌پاک‌کردن هستند و به این صورت از چک سوءاستفاده می‌شود.

اما راحت‌ترین تنظیمات برای چاپ چک به پرینتر لیزری تعلق دارد.

پرینتر جوهرافشان

این نوع چاپگرها قطرات ریز جوهر را بر روی کاغذ می‌پاشد و تصویر را شکل می‌دهد. با استفاده از محفظه رنگی که در پرینتر جوهرافشان وجود دارد، برای تصاویر رنگی، دستور ترکیب رنگ صادر و کار پرینت تکمیل می‌شود. در صورت تمام‌شدن هر یک از کارتریج‌ها، می‌توان آن‌ها را به‌صورت مجزا تعویض کرد.

امنیت این نوع چاپگر نسبتا خوب است اما تنظیمات آن نسبت به پرینتر لیزری سخت‌تر است.

پرینتر جوهرافشان برای چاپ چک

ویژگی‌های پرینتر مناسب

از شاخصه‌های کیفی یک پرینتر، می‌توان به میزان وضوح آن یا DPI اشاره کرد که در چاپگرهای جوهرافشان به میزان جوهری که در هر اینچ کاغذ قرار می‌گیرد گفته می‌شود. هر چه این مقدار بالاتر باشد، وضوح برگه چاپ‌شده نیز بیشتر خواهد بود.

اتصال بی‌سیم یا استفاده به‌صورت شبکه، به‌خصوص در فضاهایی که نیاز است چندین کاربر از پرینتر استفاده کنند، یک مزیت محسوب می‌شود.

داشتن حافظه کارت‌خوان یا صفحه نمایش LCD نیز از قابلیت‌هایی است که به چاپ‌گرفتن راحت‌تر کمک می‌کند اما مسلما ضروری نیست.

طول عمر پرینتر و هزینه‌های نگهداری آن نیز در طولانی‌مدت و کاربرد زیاد اهمیت دارند. برای مثال، چاپگر سوزنی تقریبا خرابی و هزینه نگهداری نداشته و طول عمر بسیاری دارد. در زمینه مقایسه پرینتر جوهرافشان و لیزری نیز، با اینکه چاپگر لیزری بیشتر از جوهرافشان است، چون با تونر کار می‌کند، مدت زمان استفاده نسبت به جوهر بیشتر و در نتیجه هزینه نگهداری آن کمتر است.

نصب و راه‌اندازی راحت نیز یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پرینتر مناسب است که در قسمت قبل درباره آن صحبت کرده بودیم.

پرینتر مناسب چاپ چک

برای اینکه بدانید پرینتر شما برای چاپ چک مناسب است یا نه، باید کاغذی را به ابعاد چک، یعنی ۱۷ در ۸.۵ سانتی‌متر آماده کرده و درون پرینتر قرار دهید، اگر پرینتر بتواند این کاغذ را به درون دستگاه کشیده و فایل ورد یا پی‌دی‌اف ساده شما را چاپ بگیرد، پس برای استفاده از نرم افزار چک چاپ سیناپردازش نیز مناسب است.

جابه‌جایی خطوط یا عناوین در چاپ چک به نگرانی نیاز ندارد و معمولا گروه پشتیبانی شرکت نرم‌افزاری به شما در تنظیم‌کردن آن کمک می‌کنند.

صدور چک با استفاده از نرم افزار چک چاپ

با توجه به انواع پرینتر و ویژگی‌های پرینتر مناسب، شما می‌توانید دستگاه موردنظر خود را انتخاب کنید اما به این نکته توجه داشته باشید که در چاپ چک، بحث امنیت مهم‌ترین عامل است. در پرینترهای سوزنی، به‌دلیل اینکه فرایند چاپ به‌صورت ضربه‌ای انجام می‌شود و با هر بار ضربه‌زدن، جوهر به بافت کاغذ نفوذ می‌کند، امکان جعل‌کردن چک بسیار کمتر خواهد بود.

البته باید گفت که با توجه به چک صیادی جدید، امکان جعل‌کردن بسیار کم و نزدیک به صفر شده است.

اگر بخواهیم پرینترها را از لحاظ امنیت دسته‌بندی کنیم، پرینتر سوزنی، جوهرافشان و لیزری، بیشترین تا کمترین درجه امنیت را به خود اختصاص می‌دهند. چون می‌توان با پاک‌کردن اطلاعات چکی که با پرینتر لیزری یا جوهرافشان چاپ شده، از امضا و مهر سوءاستفاده کرد. به‌همین دلیل با وجود امکانات کمتر پرینترهای سوزنی، هنوز هم در بانک‌ها و ادارات و سازمان‌های بزرگ از چاپگرهای سوزنی مخصوص چاپ چک استفاده می‌شود.

یکی از ترفندهایی که برای جلوگیری از جعل چک انجام می‌شود، پرفراژ یا برجسته‌کردن بخش‌هایی از چک است که شما می‌توانید با پرینتر سوزنی این کار را انجام دهید.

پرینترهای پیشنهادی چاپ چک

 • پرینتر سوزنی Olivetti PR2 Plus، Olivetti PB2، Jolimark

پرینتر سوزنی مناسب چاپ چک

 • پرینتر لیزری   HP LaserJet P1102

پرینتر لیزری مناسب چاپ چک

 • پرینتر جوهرافشان برندهای Canon و Epson

پرینتر چاپ چک کانن

تنظیمات برخی از پرینترهای رایج را می‌توانید در صفحات زیر ببینید:

نرم افزار چک چاپ

شما با استفاده از نرم افزار چک چاپ می‌توانید چک‌های خود را در قالب‌های پیش‌فرض برنامه تعریف کرده یا بر اساس نیاز خود قالب جدید تدوین کنید. می‌توانید چک‌های خود را به‌صورت فارسی یا لاتین، در سریع‌ترین زمان ممکن و با بالاترین دقت چاپ بگیرید. مدیریت چک‌ها و گزارش‌گیری، چاپ آن‌ها و مغایرت‌گیری از سایر ویژگی‌های این برنامه است.

با استفاده از این نرم‌افزار، امنیت، سرعت و دقت چک‌های شما بیشتر شده و مدیریت حساب‌های بانکی و سررسید پرداخت‌ها نیز ساده‌تر می‌شود.

نرم افزار چک چاپ سیناپردازش

شرکت نرم‌افزاری سیناپردازش برای راحت‌ترکردن کار شما در زمینه صدور چک، نرم افزار چک چاپ را طراحی و توسعه داده است که شما می‌توانید بی‌نهایت چک را در آن تعریف و چاپ گرفته و از تمامی آن‌ها گزارش تهیه کنید. برنامه به‌صورت خودکار از اطلاعات شما پشتیبان تهیه کرده و وضعیت آن‌ها را نیز نشان می‌دهد.

صدور چک با نرم افزار چک چاپ

با استفاده از نرم افزار چک چاپ سیناپردازش می‌توان پنل جداگانه‌ای برای برات و سفته تعریف کرد، چک‌ها را به‌صورت دسته‌ای چاپ و از با گزارش‌گیری گردش حساب، موجودی را چک و مغایرت‌گیری کرد. از این نرم‌افزار می‌توان تحت شبکه یا ویندوز استفاده کرد و با اتصال آن به دستگاه پیامک، قابلیت ارسال پیام را نیز فعال کرد.

گروه نرم‌افزاری سیناپردازش چاپ چک را به‌صورت رایگان نصب و تا یکسال پشتیبانی رایگان به شما ارائه می‌دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ خود را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *