نرم‌افزار چاپ فاکتور

نرم‌افزار چاپ فاکتور: فاکتور در لغت به معنای صورت‌حساب، عامل و … است.

اصطلاحاً به سندی گفته می‌شود که فروشنده، نام و قیمت و تعداد کالاهای فروخته شده را به همراه قیمت کل کالاها، در آن درج و به خریدار ارائه می‌کند.

نمونه-فاکتور-دارایی

فاکتورها به دو گونه‌ی غیررسمی و رسمی تقسیم می‌شوند:

فاکتورهای غیررسمی

نام – تعداد – قیمت واحد – قیمت کل را شامل می‌گردند.

فاکتورهای رسمی

فاکتورهای رسمی دارای عنوانِ «صورتحساب فروش کالا و خدمات» یا «فاکتور فروش» هستند و مشخصات کامل فروشنده (در فاکتور رسمی فروشنده، شخص نیست و شرکت یا شخص حقوقی می‌باشد) و خریدار اعم از نام، نشانی، کد پستی ده رقمی، شماره اقتصادی، شماره ثبت و شناسه ملی باید ذکر گردد.

این فاکتورها دارای شماره سریال برجسته‌ی قرمز رنگ (اصطلاحاً شماره ملخی) در سمت چپ بالای خود هستند و در صورت نداشتن این نوع شماره سریال، فاقد اعتبارند، لذا تصویر این فاکتور هم مورد تأیید نیست.

همچنین علاوه بر شرح و تعداد کالا و خدمات، مبالغ واحد و کل نیز پیش و پس از اِعمال تخفیف و مالیات و عوارض درج می‌شوند.

نقدی یا غیرنقدی بودن فروش نیز فیلد دیگر فاکتور رسمی است.

فاکتورهای رسمی به دلیل مباحث مالیاتی باید مطابق چارچوب و استاندارد وزارت دارایی و امور اقتصادی تنظیم گردند.

این فاکتورها می‌باید با مهر و امضاء و بدون قلم خوردگی صادر شوند.

نرم افزاری برای چاپ فاکتور

واحدهای تجاری و بنگاه‌های اقتصادی با استفاده از یک نرم‌افزار حسابداری استاندارد، می‌توانند فاکتور رسمی معتبر داشته و چاپ نمایند.

در نرم افزار صدور فاکتور غزال این امکان وجود دارد که فرمت چاپی فاکتور شما به آسانی در برنامه قرار گیرد.

نرم‌افزارهایی هم وجود دارند که منحصراً جهت ثبت فاکتور طراحی شده و عموماً تحت برنامه‌ی اکسل کار کرده و فاکتورهای ثبت شده را چاپ می‌کنند.

این برنامه‌ها نیز امکاناتی از قبیل مشخصات خریدار و فروشنده، ذخیره و جستجوی اطلاعات، گزارش‌گیری از طریق اطلاعات بازیابی شده و … را دارا می‌باشند.

در نرم‌افزار چاپ فاکتور امکان صدور فاکتورهای صوری و غیرقانونی وجود ندارد، چون در این صورت، توسط اداره مالیات قابل شناسایی و پیگرد خواهد بود.

در این نرم‌افزار امکان طراحی فاکتور مطابق با سلیقه‌ی مالک واحد صنفی وجود دارد.

نرم‌افزارهای حسابداری بسیار گسترده‌تر از نرم‌افزارهای چاپ فاکتور هستند، بنابراین برنامه‌های چاپ فاکتوری که قابلیت انطباق با برنامه‌های حسابداری داشته باشند، دارای کیفیت بالاتری بوده و مورد توجه و استفاده‌ی بیشتر کاربران قرار خواهند گرفت.