حذف اعتبار سه سال از دسته چک جدید

صفحه اصلی » اخبار » حذف اعتبار سه سال از دسته چک جدید

حذف اعتبار سه سال از دسته چک‌های جدید
راهنمای مطالعه

حذف اعتبار سه سال از دسته چک جدید

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک مرکزی؛ آمنه نادعلی‌زاده به تشریح اصلاحیه قانون جدید چک پرداخت و افزود:

با توجه به اینکه از ابتدای فروردین ۱۴۰۰ چک‌ جدید با رنگ متمایز (بنفش) باید در سامانه صیاد ثبت بشوند، تقریباً ۳۰هزار فقره از این چک‌ جدید توسط بانک‌ها به مشتریان توزیع شده است و حدود ۲میلیون فقره از این چک‌ها در سامانه صیاد ثبت شده است.

روند ثبت چک در سامانه صیاد صعودی بوده است، به گونه‌ای که در ابتدا روزی هزارفقره ثبت چک داشتیم که اکنون این رقم به روزانه ۱۰۰هزار فقره ثبت رسیده است.

طبق سرانه در ۲۴ساعت، تقریباً در هر دقیقه ۷۰فقره چک ثبت می‌شود.

حذف اعتبار سه سال از دسته چک‌های جدید

وی اضافه کرد:

از این تعداد چک‌ها که ثبت صدورش در سامانه صیاد اتفاق افتاده است، حدود ۶۶درصدش توسط گیرنده‌ها و ذی‌نفعان چک تأیید شده است.

بر این اساس روند تأیید چک صعودی بوده، ولی لازم به تأکید است که گیرنده یا ذی‌نفع از پذیرش چکی که در سامانه صیاد ثبت نشده است، خودداری کند و الزاماً خود گیرنده و ذی‌نفع چک نیز تأیید آن را انجام دهد.

با این کار هم از ثبت چک مطمئن می‌شود و هم مراتب تأیید خود را اعلام کرده است و اگر مورد تائیدش نبود، در سامانه مراتب عدم‌تائیدش را اعلام کند؛

بنابراین فرآیند تأیید، امری بااهمیتی است که ذی‌نفع باید به آن توجه کند.

نادعلی‌زاده گفت: چک‌های ثبت‌نشده به‌لحاظ حقوقی در حکم تکه کاغذی بی‌ارزش نیست، چرا که در مراجع قضائی می‌توانند از آن استفاده کنند و روال پیگیری دارند.

اما قانون اشخاص را مکلف کرده است، در زمانی که چکی را صادر می‌کنند، اطلاعات مربوط به گیرنده را در سامانه ثبت کنند و اگر این ثبت اتفاق نیفتد و گیرنده بدون ثبت، این چک را دریافت کند، بانک نمی‌تواند وجه این چک را پرداخت کند و در این موارد کار به مراجع قضائی کشیده می‌شود.

اجرای قانون جدید چک

سخنگوی اجرای قانون جدید چک افزود:

به‌دلیل در دسترس نبودن اینترنت برای همگان و عدم‌امکان استفاده اقشار مختلف از اپلیکیشن‌های موجود اشاره، در مراحل اولیه ما شعب را موظف کرده‌ایم که عملیات مربوط به ثبت و تأیید چک را به نیابت از مشتریان انجام دهند و فرم‌های ویژه‌ای را نیز طراحی و به شعب ارسال کردیم و شعب نیز می‌توانند به نیابت از مشتری این فرم‌ها را دریافت کنند و عملیات ثبت و تأیید و انتقال چک را برای مشتری انجام دهند.

به غیر از درگاه حضوری نیز بانک‌ها مکلف شده‌اند تا خودپردازهای خود را مجهز و فعال کنند که تمهیدات فنی این کار در حال تدارک است.

در بانک مرکزی نیز انتقال و تأیید چک به‌صورت پیامکی را هم راه‌اندازی می‌کنیم.

متعاقب اینکه تست‌ها تمام شود و نتیجه تست‌ها موفقیت‌آمیز باشد، در خرداد از آن رونمایی خواهد شد.

نادعلی‌زاده گفت: دستگاه‌های خودپرداز هنوز به سامانه صیاد وصل نیستند و بانک‌ها در تلاشند تمهیدات فنی را فراهم کنند که بتوانند خودپردازهای خود را به این سامانه متصل کنند.

وی افزود:

حقوقی‌ها، چون منحصراً از سمت بانک سرویس‌دهی می‌شوند، شرایط برداشت از حساب وجود دارد که این شرایط صرفاً در بانک نگهداری می‌شود.

فقط بانک می‌تواند به مشتری حقوقی خودش سرویس را ارائه کند.

به همین خاطر است که مشتریان حقوقی در زمان صدور چک از طریق اپلیکیشن سرویس‌دهی نمی‌شوند و از طریق اینترنت بانک و همراه بانک سرویس‌دهی می‌شوند.

همچنین در تلاشیم تا برای دسترسی حقوقی‌ها به سامانه صیاد از طریق اپلیکیشن‌ها نیز تمهیداتی در نظر بگیریم.

نادعلی‌زاده ادامه داد:

اگر ذی‌نفع چک بدون ثبت چک آن را بپذیرد، متضرر خواهد شد.

در این صورت صادرکننده چک بعد از این که فیزیک چک را تحویل داد، ممکن است دیگر متقاعد نشود که در سامانه ثبت کند؛

بنابراین این قانون در حمایت از حقوق ذی‌نفعان است و بایستی ذی‌نفع برود استعلام بگیرد و کنترل کند که ثبت چک برایش اتفاق افتاده است یا خیر و مراتب تائیدش را اعلام کند.

پس این یک وظیفه است که بر دوش ذی‌نفعان است و حسنش این است که صادرکننده‌ای که دارای چک برگشتی باشد نمی‌تواند چک را صادر کند؛

بنابراین ذی‌نفع اگر به این موضوع توجه کند و صادرکننده را ملزم کند که ثبت چک را برایش انجام دهد، می‌تواند از این مزیت هم منتفع شود.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک گفت:

برخی شرکت‌ها روزانه هزار چک صادر می‌کنند و امکان ثبت گروهی وجود ندارد، لذا این‌ها هم باید سمت بانک‌ها سرویس‌دهی شود.

و بانک‌ها قاعدتاً باید شرایطی را برایشان مهیا کنند که امکان ثبت و تأیید گروهی برایشان فراهم شود.

و به تازگی هم چند بانک هم شروع کردند تا بتوانند این کار را انجام دهند، اما هنوز به‌صورت کامل اجرایی نشده است.

منبع: خبرگذاری مهر

0 پاسخ

خوشحال می شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *