فهرست
جستجو در سایت
ورود به صفحه فروشگاه
نرم‌افزارهای مالی
نرم‌افزارهای اداری
نرم‌افزارهای اصناف

سیناپردازش برای تمام نرم‌افزارهای مالی، اداری و اصناف و همچنین اپلیکیشن و وب اپلیکیشن به سفارش شما، طراحی اختصاصی انجام می‌دهد.

ورود به صفحه آموزش
نرم‌افزارهای مالی
نرم‌افزارهای اداری
نرم‌افزارهای اصناف
دانلود
پشتیبانی
سامانه پیامکی

امکان ثبت و صدور چک با خودپردازها

ثبت و صدور چک با خودپرداز
راهنمای مطالعه

امکان ثبت و صدور چک با خودپردازها

در راستای اجرای قانون جدید چک، بانک‌ها باید امکان ثبت و صدور چک‌های بنفش رنگ را از طریق خودپردازهای خود فراهم کنند که تاکنون ۱۵ بانک نسبت به این امر اقدام کرده‌اند.

به گزارش دنیای اقتصاد،  قانون جدید چک که از ابتدای سال جاری لازم‌الاجرا شده است، ثبت و صدور چک را به ثبت در سامانه صیاد ملزم و نقل‌‌وانتقال چک را از طریق پشت‌نویسی ممنوع کرد.

بانک مرکزی باید در راستای پیاده‌سازی این قانون، روش‌های متنوعی را برای ثبت، تأیید و استعلام چک‌های صادرشده فراهم کند که این روش‌ها باید به‌منظور گسترش و سهولت دسترسی به خدمات سامانه صیاد ترکیبی از روش‌های حضوری و غیرحضوری باشد.

امکان ثبت و صدور از طریق خودپردازها (2)

روش‌های کاملاً غیرحضوری که همزمان با شروع توزیع چک‌های صیادی جدید عملیاتی شده‌اند، شامل ارائه خدمات ثبت، تأیید و استعلام چک به‌وسیله برنامک‌های تلفن همراه اعم از برنامک‌های پرداختی، همراه‌بانک‌ها و فضای اینترنت‌بانک‌هاست.

کاربران می‌توانند مراحل موردنیاز را از این سه روش، بدون مراجعه حضوری به شعب بانک یا خودپردازها انجام دهند.

اما از آنجا که امکان ثبت و صدور چک در سامانه صیاد به‌صورت اینترنتی برای همه مقدور نیست، لازم است تا یکسری برنامه‌ریزی‌ها چون فعال‌سازی خودپردازها و ارسال پیامک برای ثبت و انتقال در نظر گرفته شود که از ۲۵ فروردین‌ماه امسال، امکان ثبت و صدور چک‌های بنفش‌رنگ با پیامک فراهم شد.

و از این به بعد، صادرکنندگان و دریافت‌کنندگان چک‌های جدید می‌توانند با ارسال پیامک به سرشماره ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱، نسبت به «ثبت»، «تایید دریافت»، «انتقال»، «استعلام» و همچنین «معرفی شماره تلفن همراه برای اطلاع از ثبت یا انتقال چک به نام فرد» اقدام کنند.

امکان ثبت و صدور چک‌های جدید از طریق خودپردازها نیز براساس اعلام معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی تاکنون ۱۵ بانک به سامانه صیاد برای ثبت چک توسط خودپردازها متصل شده‌اند و سایر بانک‌ها نیز به‌تدریج متصل خواهند شد.

در این زمینه، بررسی‌ها نشان می‌دهد که اسامی ۱۵ بانک موردنظر شامل بانک‌های سینا، دی، سامان، پاسارگاد، ملت، صادرات، رفاه کارگران، پارسیان، صنعت و معدن، خاورمیانه، قرض‌الحسنه رسالت، مسکن، شهر، ایران زمین و موسسه اعتباری نور است.

چگونگی ثبت و صدور چک با خودپرداز

در این بین، برای ثبت، صدور و انتقال چک در خودپرداز بانک‌های ذکرشده در بالا باید به شرح زیر عمل کنید:

نحوه استفاده صادرکنندگان چک از خدمات خودپرداز

صادرکننده چک می‌تواند با در اختیار داشتن یکی از کارت‌های بانکی صادرشده ازسوی بانکی که دسته چک وی را صادر کرده، به خودپرداز بانک مذکور مراجعه کرده و پس از طی فرایند احراز هویت (ورود اطلاعات رمز اول کارت) و مراجعه به منوی ثبت چک، با واردکردن اطلاعات شناسه صیادی ۱۶ رقمی مندرج در برگه چک که قصد صدور آن را دارد و مشاهده اطلاعات اولیه ثابت چک، نسبت به ثبت صدور چک با واردکردن اطلاعات تاریخ، مبلغ و مشخصات ذی‌نفع چک اقدام کند.

به‌عنوان مثال، چنانچه دسته‌چک از سوی بانک x صادر شده باشد، متقاضی صدور چک (صادرکننده چک) می‌تواند با استفاده از کارت بانکی صادره از بانک x و مراجعه به خودپرداز بانک یادشده نسبت به ثبت صدور چک اقدام کند.

نحوه استفاده گیرندگان چک از خدمات خودپرداز

گیرنده چک می‌تواند با در اختیار داشتن یکی از کارت‌های بانکی و مراجعه به خودپرداز (شرط یکسان‌بودن بانک صادرکننده کارت و ارائه‌دهنده خودپرداز الزامی است).

پس از طی فرایند احراز هویت (ورود اطلاعات رمز اول کارت) و مراجعه به منوی تایید دریافت/انتقال چک، با واردکردن اطلاعات شناسه صیادی ۱۶ رقمی مندرج در برگه چک دریافتی و مشاهده اطلاعات چک ثبت شده به نفع خود، عملیات تائید دریافت دریافت چک/ انتقال چک به شخص ثالث را انجام دهد.

به‌عنوان مثال، چنانچه متقاضی تائید چک به خودپرداز بانک x برای انجام عملیات تائید/ انتقال مراجعه می‌کند، الزاما با استفاده از کارت بانکی صادرشده توسط بانک x می‌تواند نسبت به تائید و یا انتقال چک اقدام کند.

این عملیات می‌تواند در خصوص هر چک صادرشده از شبکه بانکی انجام پذیرد.

منبع: جهان اقتصاد

دیدگاه‌ خود را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ خود را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *