فهرست
جستجو در سایت
ورود به صفحه فروشگاه
نرم‌افزارهای مالی
نرم‌افزارهای اداری
نرم‌افزارهای اصناف

سیناپردازش برای تمام نرم‌افزارهای مالی، اداری و اصناف و همچنین اپلیکیشن و وب اپلیکیشن به سفارش شما، طراحی اختصاصی انجام می‌دهد.

ورود به صفحه آموزش
نرم‌افزارهای مالی
نرم‌افزارهای اداری
نرم‌افزارهای اصناف
دانلود
پشتیبانی
سامانه پیامکی

جلسه مهم درباره نرخ بهره بین بانکی

نرخ بهره بین بانکی
راهنمای مطالعه

جلسه مهم درباره نرخ بهره بین بانکی

محمدهادی سلیمی‌زاده، مدیر روابط عمومی سازمان بورس، در توئیتی نوشت: جلسه ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار با رئیس‌کل بانک مرکزی در حال برگزاری است.

ضرورت کنترل نرخ بهره بین بانکی و کنترل تورم به‌صورت تومان، یکسان‌بودن سیاست اعمالی و اعلامی و انعکاس آن به فعالان اقتصادی از اصلی‌ترین موضوعات مطرح‌شده بود.

جلسه مهم درباره نرخ بهره بین بانکی

علی صالح‌آبادی، رئیس‌کل بانک مرکزی، در این جلسه گفت: دغدغه بازار سرمایه، دغدغه بانک مرکزی هم هست، نرخ بهره بین بانکی با سیاست مشخصی کنترل خواهد شد و تصمیماتی در روز گذشته در این خصوص اتخاذ شده است.

وی ادامه داد: صنعت بانکداری که در بورس هم فعالیت دارد، دچار مشکلاتی شده است. نرخ فعلی بهره بین بانکی ناشی از عرضه و تقاضای عادی ذخایر بانک‌هاست که در شرایط تورمی اجتناب‌ناپذیر بوده است.

کنترل این نرخ در کریدور مشخص دنبال خواهد شد تا از افزایش بیشتر پیشگیری و روند کاهشی آغاز شود.

منافع اقتصادی

همچنین مجید عشقی، رئیس سازمان بورس در این نشست اظهار کرد: تصمیمات و سیاست‌های ارکان مختلف اقتصادی کشور همسو و یکپارچه و در راستای منافع کلان اقتصادی همه مردم باشد.

رئیس‌کل بانک مرکزی در ادامه این جلسه اظهار داشت: به‌واسطه افزایش قیمت‌های جهانی و تورم نهفته در حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، کشور با تورم مواجه شد که با همراهی مردم از آن عبور کردیم.

این اطمینان را به بازار سرمایه می‌دهم که نرخ بهره بین بانکی کنترل و مدیریت شده و بازار نرخ‌های بالاتر را نخواهد دید. روند کاهشی به‌زودی آغاز خواهد شد.

وی افزود: بانک مرکزی در راستای حمایت از تولید، در حال برنامه‌ریزی ویژه جهت تامین مالی صنایع با سیاست هدایت اعتباری برای شرکت‌های بازار سرمایه است.

همچنین تسهیل در صدور مجوز صندوق‌های وابسته به بانک‌ها در دستور کار کمیته مشترک بانک مرکزی و بازار سرمایه قرار خواهد گرفت.

اختلاف قیمت نرخ ارز نیما و بازار آزاد

صالح‌آبادی همچنین گفت: در بحث اختلاف قیمت نرخ ارز نیما و بازار آزاد، با توجه به روان‌بودن معاملات در بازار متشکل ارزی و دردسترس‌بودن منابع ارزی کافی در کشور، در آینده با کاهش نرخ ارز بازار آزاد، اختلاف نرخ نیما و بازار آزاد به‌مرور کاهش خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، در این جلسه بر این موضوع تاکید شد که علی‌رغم اینکه اتخاذ سیاست کنترل تورم از اولویت‌های اصلی بانک مرکزی و دولت سیزدهم است، اما به این معنا نیست که نرخ سود بین بانکی کنترل نمی‌شود.

بانک مرکزی در این خصوص تصمیماتی اتخاذ کرده که اجرایی خواهد شد.

منبع: اقتصاد آنلاین

دیدگاه‌ خود را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ خود را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *