فهرست
جستجو در سایت
ورود به صفحه فروشگاه
نرم‌افزارهای مالی
نرم‌افزارهای اداری
نرم‌افزارهای اصناف

سیناپردازش برای تمام نرم‌افزارهای مالی، اداری و اصناف و همچنین اپلیکیشن و وب اپلیکیشن به سفارش شما، طراحی اختصاصی انجام می‌دهد.

ورود به صفحه آموزش
نرم‌افزارهای مالی
نرم‌افزارهای اداری
نرم‌افزارهای اصناف
دانلود
پشتیبانی
سامانه پیامکی

لزوم رصد حساب‌ها برای درآمدهای مالیاتی

لزوم-رصد-حساب‌ها-برای-درآمدهای-مالیاتی
راهنمای مطالعه

لزوم رصد حساب‌ها برای درآمدهای مالیاتی

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از بارزترین اقدامات دولت سیزدهم در زمینه اصلاحات اقتصادی طی یکسال اخیر، مربوط به آسیب‌شناسی و ساماندهی نظام مالیاتی بوده است.

بر همین اساس، طبق اظهارات رئیس سازمان امور مالیاتی، در شش‌ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱، درآمدهای مالیاتی کشور بیش از ۲۳۱هزارمیلیارد تومان رسیده که این میزان برابر با ۵۱درصد مجموع درآمدهای مالیاتی پیش‌بینی‌شده در قانون بودجه است.

طبق این ارقام، ۴۸.۵درصد از کل درآمدهای دولت در پنج‌ماه اول امسال از محل مالیات بوده که رکوردی بی‌نظیر در تاریخ بودجه‌ریزی کشور بوده است.

اما برخی از رسانه‌ها در روزهای گذشته با تیترهایی همچون «نقطه کور مالیاتی»، به این موضوع پرداخته‌اند که «دولت در شرایطی به دنبال تنوع پایه‌ها و افزایش درآمدهای مالیاتی به‌منظور پوشش کسری بودجه خود است که درآمد سرانه ملی و قدرت خرید ایرانیان طی سال‌های اخیر، به‌شدت کاهش یافته است.»

لزوم رصد حساب‌ها برای درآمدهای مالیاتی

کاهش درآمد سرانه ایرانی‌ها، حقیقتی انکارناپذیر

رصد گزارشات منتشرشده از سوی سازمان‌های بین‌المللی نظیر بانک جهانی نشان می‌دهد که درآمد سرانه ایرانیان، طی سال‌های گذشته به‌شدت کاهش یافته است.

بر همین اساس، طبق آخرین گزارش بانک جهانی، درآمد سرانه ملی ایرانیان به ۲۷۵۶ دلار رسیده، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۳ برابر با ۶۴۴۳ دلار بوده است.

هر چند از آنجا که بانک جهانی برای محاسبه تولید ناخالص داخلی ایران، نرخ دلار در بازار آزاد را مبنا قرار داده، صحت این گزارش با اما و اگرهایی مواجه است.

اما به نظر می‌رسد با توجه به اینکه میزان رشد اقتصادی در طول دهه ۹۰، صفر بوده و روند رشد جمعیت نیز تداوم داشته است، بنابراین با همین یک استدلال ساده، ادعای کاهش درآمد سرانه ایرانیان، پربیراه به نظر نمی‌رسد.

از سوی دیگر داده‌های آماری نیز بیانگر آن بوده که میزان قدرت خرید ایرانیان در دهه ۹۰ با افت عجیبی همراه بوده است.

در همین ارتباط محمدهادی سبحانیان، معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی می‌گوید: «یک‌سوم از قدرت خرید هر ایرانی در طول دهه ۹۰ از دست‌ رفته است.»

بنابراین، ادعای رسانه‌های منتقد دولت مبنی بر کاهش درآمد سرانه ایرانیان در سال‌های گذشته، انکارناپذیر به نظر می‌رسد اما آیا انتقاد این رسانه‌ها به تکاپوی دولت برای افزایش درآمدهای مالیاتی در چنین شرایطی، منطقی است؟

آیا اصلاح نظام مالیاتی باید به‌دلیل کاهش درآمد سرانه متوقف شود؟

به‌طور کلی، درآمدهای مالیاتی تنها یکی از منابع پیش‌بینی‌شده در بودجه کشور است.

اتکا به درآمدهای نفتی و استقراض از آینده (فروش اوراق) نیز از دیگر منابع مهم دولت‌ها برای تأمین مخارج خود به حساب می‌آید؛ البته در کنار این روش‌های مرسوم، «چاپ پول» که پیامدهای منفی از جمله تشدید تورم را در پی دارد، در دولت‌های گذشته برای تأمین مخارج همواره مدنظر قرار گرفته است.

بنابراین، درآمدهای مالیاتی در مقایسه با منابع دیگر، بهترین و سالم‌ترین روش برای تأمین هزینه‌های دولت محسوب می‌شود.

البته تلاش برای کاهش هزینه‌های دولت هم امر مهمی است که می‌تواند به مرور زمان به آن دست یافت و قطعاً به صورت دفعتی اتفاق نمی‌افتد. اما در مورد این ادعا که افزایش درآمدهای مالیاتی با وجود کاهش درآمد سرانه، موجب فشار اقتصادی به اقشار جامعه می‌‎شود.

بایستی به این موضوع اشاره شود که پیش از قضاوت در این خصوص باید دید که اقدامات دولت موجب تحمیل فشار بیشتر به مؤدیان قدیمی و فعالان اقتصادی شده یا اینکه منجر به شناسایی ظرفیت‌های جدید و کاهش فرار مالیاتی شده است؟

به‌طور نمونه، دولت با اجرای برخی مواد قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، برای اخذ مالیات از اشخاص حقیقی در سال جاری، نه تنها ضرایب مالیاتی را افزایش نداده بلکه به‌صورت قابل‌توجهی آن‌ها را کاهش هم داده است.

با توجه به تکمیل پایگاه اطلاعاتی دولت از طریق ساماندهی دستگاه‌‎های کارتخوان و متصل‌شدن آن‌ها به پرونده مالیاتی مؤدیان، میزان درآمدهای مالیاتی دولت از این محل افزایش یافت.

شناسایی بیش از ۲ میلیون مؤدی جدید

بنابر اظهارات داود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی، ایجاد پایگاه جامع اطلاعات مودیان مالیاتی در ماه‌های گذشته، منجر به شناسایی بیش از ۲میلیون و ۲۰۰هزار مودی جدید شده است.

در همین راستا و به‌منظور کاهش بار مالیاتی از روی دوش فعالان خرد اقتصادی، مالیات یک‌میلیون‌و‌هفنصدهزار واحد صنفی، صفر در نظر گرفته شده است.

علاوه بر این، در طول ماه‌های گذشته تاکنون، چندین باند بزرگ فساد و فرار مالیاتی و بیش از ۷۰۰۰ شرکت صوری شناسایی شده است.

چند پرسش اساسی از منتقدان اصلاح نظام مالیاتی

در خصوص ادعاهای رسانه‌های منتقد، بد نیست آن‌ها به چند سوال اساسی دیگر در این خصوص پاسخ دهند:

    • آیا اصلاحات اقتصادی و ساماندهی نظام مالیاتی بایستی الزاماً تا زمان افزایشی‌شدن درآمد سرانه متوقف شود؟
    • آیا اصلاح نظام مالیاتی و گسترش چتر اطلاعاتی حاکمیت، موجب شناسایی اقتصاد غیررسمی و از همین طریق منجر به افزایش تولید ناخالص داخلی نمی‌شود؟
    • در شرایطی که حداقل در کوتاه‌مدت راهکار عملیاتی برای کاهش هزینه‌‎های دولت وجود ندارد، این مخارج بایستی از طریق کدام منابع درآمدی تأمین شود؟
    • راهکار پیشنهادی به غیر از اصلاح نظام مالیاتی و ایجاد پایه‌های مالیاتی تنظیم‌گر برای عادلانه‌شدن توزیع ثروت در اقتصاد کشور چیست؟

در همین ارتباط، مسعود دانشمند، کارشناس و عضو انجمن اقتصاددانان ایران در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، در خصوص ارتباط مالیات و درآمد سرانه ملی گفت:

در مفاهیم اقتصادی، تولید ناخالص داخلی و مالیات با یکدیگر ارتباط معناداری دارند.

وی با بیان اینکه استاندارهای جهانی بیانگر آن بوده که نسبت دریافت مالیات در یک کشور باید به میزان ۲۵ درصد از کل تولید ناخالص ملی باشد، گفت:

اما در ایران با وجود گستردگی معافیت‌های مالیاتی و سایر ملاحظات، نسبت مالیات به میزان ۸درصد از تولید ناخالص داخلی نیز مطلوب است؛ اما متأسفانه به‌دلیل فرار مالیاتی در کشور این نسبت در حال حاضر حدود ۴درصد است.

لزوم رصد حساب‌های درآمدی افراد برای درآمدهای مالیاتی

دانشمند افزایش سلامت دارایی مردم را راهکار بهبود درآمد سرانه عنوان کرد و گفت:

به‌طور مثال، اگر فردی کالای قاچاق را به فروش برساند، دیگر نباید قادر باشد از این پول دریافتی، در جای دیگری سرمایه‌گذاری کند.

این تحلیل‌گر مسائل اقتصادی با بیان اینکه اگر نظام مالیاتی ما بتواند پول‌شویی را در کشور کنترل کند.

شاهد آن خواهیم بود که رشوه، رانت و قاچاق تا ۹۰درصد کاهش پیدا می‌کند، گفت:

این کار به‌وسیله دقت در اظهارنامه‌های مالیاتی محقق خواهد شد.

وی با بیان اینکه سلامت دارایی هنگامی محقق می‌شود که در انتهای هرسال هر فرد اظهارنامه مالیاتی را تکمیل نماید، گفت:

در این شیوه، اگر کارمندی که دارای حقوق مشخص است به‌طور ناگهانی یک خانه چندمیلیاردی خریداری کند، موظف است مسیر پول دریافتی خود به سازمان امور مالیاتی نشان دهد.

اظهارنامه مالیاتی برای تمامی ایرانیان

دانشمند، با بیان اینکه اظهارنامه مالیاتی برای تمامی ایرانیان است و نباید فرقی میان وزیر و مردم عادی باشد، ادامه داد:

زمان انتقال پول، مبلغی از یک فرد خارج و به‌حساب فرد دیگری منتقل می‌شود، در نتیجه یک دارایی از فروشنده کاهش پیدا می‌کند. ثبت این امر به‌ سلامت دارایی و افزایش درآمدهای مالیاتی کمک شایانی خواهد داشت.

عضو انجمن اقتصاددانان ایران به انتقاد از شیوه خوداظهاری مبنی بر معافیت مالیاتی پرداخت و گفت:

در حال حاضر تنها فروشگاه‌ها و شرکت‌های رسمی مالیات خود را پرداخت می‌نمایند و فرار مالیاتی گسترده در کشور وجود دارد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد:

نظام مالیاتی بایستی از خریدوفروش بیت‌کوین، یا خریدوفروش ارزی در بازار آزاد مالیات دریافت نماید.

علاوه بر این، هنگامی که فاکتور رسمی سامانه‌ای جهت خریدوفروش طلا و سکه صادر نمی‌شود، متأسفانه مالیات این بخش نیز به‌طور تمام‌وکمال دریافت نمی‌شود.

منبع: خبرگذاری مهر

دیدگاه‌ خود را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه‌ خود را بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *